Znamy Liderów Dekady konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej

Spółdzielnia Socjalna „Opoka” zwycięzcą X, jubileuszowej edycji konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej w kategorii „Dekada z Liderem”. Kategoria ta była dedykowana laureatom konkursu z lat 2011-2019.


Uroczystego ogłoszenia zwycięzców konkursu, w trakcie II plenarnego posiedzenia Małopolskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej (ciała doradczego Zarządu WM ds. ekonomii społecznej) zorganizowanego w przestrzeni wirtualnej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, dokonali Pan Łukasz Smółka – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego wraz z Przewodniczącą Małopolskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej Panią Martą Mordarską.


Spółdzielnia Socjalna „Opoka” została nagrodzona za prekursorskie działania w obszarze ekonomii społecznej, za wieloaspektowy rozwój lokalnego systemu wsparcia dla osób bezrobotnych i niepełnosprawnych w oparciu o pierwszą w Polsce spółdzielnię socjalną założoną przez dwie osoby prawne i utworzony przez nią zakład aktywności zawodowej oraz za wieloletnie inspirowanie do działań samorządów i organizacji z całej Polski.


Spółdzielnia jest laureatem nagrody głównej  konkursu z 2013 r. Obecnie zatrudnia 78 osób, w tym 34 w ramach prowadzonego Zakładu Aktywności Zawodowej. Realizuje przede wszystkim usługi opiekuńcze oraz cateringowe adresowane do klientów indywidualnych, firm, instytucji, szkół czy domów pomocy.


- Niepewność dotycząca najbliższej przyszłości wywołana epidemią koronawirusa, strach przed utratą miejsca pracy lub własnej firmy w sposób szczególny bliskie są firmom społecznym -  jednak nie odebrały im siły oraz energii do działania. W Małopolsce nie poddaliśmy się biernie rzeczywistości o czym świadczą przykłady naszych liderów przedsiębiorczości społecznej. Charakterystyczny dla nich sposób działania, w bezpośredniej bliskości osób potrzebujących, doskonale ilustrują także inicjatywy zgłoszone do tegorocznej edycji konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej. Mam świadomość, że podobnych przedsięwzięć w skali regionu było dużo więcej – chciałbym za nie wszystkie bardzo podziękować - podkreślił Łukasz Smółka-Wicemarszałek WM.


W kategorii „Dekada z Liderem” przyznano także wyróżnienia:

Przedsiębiorstwo Społeczne Ognisko Sp. z o.o. zostało docenione za kreowanie kompleksowego systemu wsparcia zawodowego, społecznego oraz terapeutycznego dla osób z niepełnosprawnością, którego zwieńczeniem jest  tworzenie trwałych i stabilnych miejsc pracy dostosowanych do możliwości i potrzeb osób wykluczonych społecznie.


Spółdzielnia Socjalna Równość z siedzibą w Krakowie otrzymała wyróżnienie za przemyślany i konsekwentny model działania i promocji ekonomii społecznej z wykorzystaniem partnerskich relacji ze środowiskiem akademickim i biznesowym oraz udowodnienie, że firma społeczna może cechować się dużą skalą prowadzonej działalności gospodarczej i być stabilnym pracodawcą.

Beskidzką Spółdzielnię Socjalną wyróżniono za tworzenie lokalnych rozwiązań sprzyjających zatrudnieniu, bazujących na lokalnych tradycjach i pasjach kulinarnych, obecnych w działalności zespołu pracowniczego, a także za najliczniejsze wsparcie publiczności w głosowaniu konkursowym oraz wdzięczną nazwę: „Marchewkowe Pole”.


W drugiej kategorii konkursowej pn. „Razem przeciw COVID – najlepsza inicjatywa ekonomii społecznej” zostały wyróżnione podmioty ekonomii społecznej, które  podejmują inicjatywy przeciwdziałające negatywnym skutkom epidemii koronawirusa w lokalnych społecznościach.

Laureatem w tej kategorii została Spółdzielnia Socjalna Równość z siedzibą w Krakowie za partnerskie inicjatywy z biznesem, sektorem publicznym i pozarządowym, których celem było dostarczanie ciepłych posiłków osobom ubogim, starszym i samotnym; za wysiłek utrzymania zatrudnienia dla 26 osób oraz adaptacji działalności gospodarczej do nowej sytuacji na rynku.


Równorzędne wyróżnienia otrzymały:

  • Food & Life sp. z o.o.za pomysł na animację czasu wolnego wychowanków domów dziecka, odizolowanych w czasie wiosennego reżimu sanitarnego oraz mobilną aktywność gastronomiczną pomimo utrudnień.
  • Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej – Zakład Aktywności Zawodowej „Słoneczne Wzgórze” za  organizację miejsc pobytu dla tarnowskich medyków oraz przygotowywanie posiłków dla osób przebywających w ośrodku kwarantanny oraz zaangażowanie niepełnosprawnych pracowników w przeciwdziałanie skutkom epidemii.
  • Okno Na Świat Spółdzielnia Socjalna za organizację usług opiekuńczych nad niesamodzielnymi osobami starszymi z terenu gminy,  szycie i dostarczanie maseczek ochronnych osobom potrzebującym oraz otwartość na nowe działania mające na celu utrzymanie działalności  i zatrudnienia.
  • Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II za szybkie zaadoptowanie systemu wsparcia terapeutycznego dla osób z niepełnosprawnością, podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej, do funkcjonowania on-line oraz za realizowaną w trójsektorowym partnerstwie inicjatywę.
  • KAMPU Spółdzielnia Socjalna w Krakowie za przygotowanie alternatywnych form aktywnej edukacji w terenie, w czasie gdy branża turystyczno – edukacyjna doświadcza negatywnych konsekwencji epidemii; za szukanie inspiracji w krakowskim dziedzictwie kulturowym oraz przybliżanie go najmłodszym.
  • "U Pana Cogito" Pensjonat i Restauracja - Zakład Aktywności Zawodowej za organizację inicjatywy bezpłatnych obiadów dostarczanych pod drzwi mieszkań osób starszych, niepełnosprawnych, chorujących psychicznie, a dzięki temu stabilizację działalności gospodarczej i terapeutycznej.


Fundatorami nagród w tegorocznym konkursie byli:

  • Tauron Sprzedaż Sp. z o.o.
  • Wiśniowski Sp. z o.o. S.K.A.
  • Województwo Małopolskie


Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego. Inicjatywie patronowali także Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej, Portal NGO.pl, Portal EkonomiaSpoleczna.pl, TVP3 Kraków, Radio Kraków.

rops.krakow.pl

orginalny tekst tutaj

Miejski Portal Kraków Portal NGO Kraków